Tudtad, hogy ha palackos vizet veszel, akkor duplaannyi műanyagot iszol meg, mintha a csapvizet választod? Bizony, a palackozott italokban átlagosan 2x olyan magas a mikroműanyag részecskék aránya, mint a csapvízben. Az Egészségügyi Világszervezet által indított felülvizsgálat során meglepő eredmények láttak napvilágot – olvasd el őket!
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organisation, röviden: WHO) rendszeresen vizsgálja az ivóvíz minőségét, és már korábban is megállapították, hogy a csapvízben igen magas a mikroműanyag részecskék száma. Az idei kutatás azonban nem várt eredményeket hozott: a WHO 9 országban, 11 különböző márka, 19 különböző helyről származó, összesen 259 palack vizét elemezte. A statisztikák alapján 1 liter palackozott ásványvíz átlagosan 325 műanyag részecskét tartalmazott. De ez csak a nagy átlag – a Nestlé Pure Life például elérte a 10.000-es műanyag részecske darabszámot literenként.
Az egész tanulmány 259 palackjából mindössze 17 db volt mentes a mikroműanyagtól. A vizsgálat eredményeit összevetették a korábbi, csapvizet tesztelő tanulmány erdeményeivel, és ez alapján világosan látszik, hogy a palackozott vizek körülbelül 2x annyi mikroműanyag részecskét tartalmaznak, mint a csapvíz.
A tanulmányban kilenc ország különböző helyeiről vásárolt palackozott vizek vettek részt: az Egyesült Államokól, Kínából, Indiából, Brazíliából, Mexikóból, Indonéziából, Thaiföldről, Libanonból és Kenyából érkeztek a minták. A tudósok a Nílus vörös festékét használják a részecskék színezésére, mert ez megtapad a műanyagon, ellenben más, természetes anyagokon nem. Többek közt olyan híres márkákat teszteltek, mint az Aqua (Danone), Aquafina (Pepsi), Dasani (Coca-Cola), Evian (Danone), valamint a Nestlé vállalat két vizét is, a Pure Life-ot és a San Pellegrino-t. Bár egyelőre nem bizonyítható, hogy a palackozott vízben megbúvó mikroműanyag részecskék káros hatással lennének az emberi szervezetre, a WHO szerint mégis egy újabb dologra derült fény, ami aggodalomra adhat okot.
A vizsgálatok vegyes fogadtatásra leltek a cégek között: míg a Coca-Cola elismerte, hogy a fokozott ellenőrzés ellenére számos folyamat közben előfordulhat, hogy műanyagrészecskék kerülnek a termékbe, addig a Nestlé határozottan elutasítja ezt, és a vizsgálatok pontatlanságára hivatkozik.
A műanyag kis mikroszálakból áll, melyek olyan könnyűek, így egy kisebb szellő is felkaphatja őket, például a gyárakban dolgozók ruháiról, így voltaképpen már a levegőben is megtalálhatók. Ez azonban a kisebbik baj: a vizek szennyezettsége nagyobb okot ad az aggodalomra. Amikor például műszálas ruhát mosol, akkor a súrlódástól leváló apró szálak és részecskék a csatornarendszeren keresztül a természetes vizekbe kerülnek, ahonnan utána visszajutnak a csapvízbe. A palackozott vízbe pedig alighanem a gyártás során kerülnek be a mikroműanyagok, amiket utána elégedettel elfogyasztasz.
Tudtad, hogy a műanyaghasználatból eredően évente 300 millió (!) tonna műanyagot termelünk? Ennek nagy része az úgynevezett eldobható/egyszer használatos műanyagok, mint például a szívószál, a PET palack, a nejlon zacskó és az egyszerű ételhordó dobozok. A legnagyobb probléma ezzel csupán az, hogy ennek a 300 millió tonnányi műanyagnak csupán 9%-a kerül újrahasznosításra. A maradék 91%-nyi műanyag a sima hulladékgyűjtők mellett a természetben végzi: tengerekben, tavakban, tóparton, erdőkben és turistaútvonalakon a hegyekben. A környezetünk szennyezése immáron olyan mértékű, hogy ha ez így halad tovább, 2050-re, 31 év múlva több műanyag lesz a vizeinkben, mint hal. (És akkor a többi szemétről még nem is beszéltünk).
Bár a mindennapi használat során örülünk, hogy a műanyag olyan strapabíró és elnyűhetetlen, ez a környezetünk számára hatalmas negatívum - hiszen évszázadokba telik, mire lebomlik. Ezidő alatt számos állat hihetik azt tápláléknak, például a tengeri teknősök vagy a halak. A szervezetükben méregként is hat, mi pedig sok esetben nyugodt szívvel elfogyasztjuk a frissen kifogott halat, amit egy-egy tengerparti streetfoodosnál látunk.
Bár azt még nem tudjuk, az elfogyasztott műanyagdarabok milyen hatással vannak az emberi szervezetre, de abban egészen biztosak lehetünk hogy nem ez az egészséges életmód alappillére…
A legfontosabb, hogy ne használj műanyagot! Ahhoz, hogy a 100% műanyagmentességig eljuss, apránként kell változtatnod.
+1: A csapvízben és a palackozott vízben is rengeteg műanyag van, amik garantáltan nem tesznek jót az egészségednek. Használj inkább víztisztítót, amivel mindig tiszta vizet önthetsz a pohárba!
Ebben a cikkben segítünk neked, hogyan válassz víztisztítót
Ne feledd: A változás mindig kicsiben kezdődik! Ha a saját ökológiai lábnyomodat csökkented, másokat is motiválhatsz ugyanerre - így megmenthetjük a bolygót, ahol élünk.
Csak olyan cikkeket küldünk neked, amik érdekelni fognak. Max heti 1 alkalommal.
Címkék : mikroműanyag, környezetszennyezés, környezettudatosság, egészség
Sebők Atilla vagyok, 2007 óta segítek ügyfeleimnek abban, hogy egészségesebb, kényelmesebb életet éljenek a megfelelő vízkezelő rendszerek használatával. Azon dolgozom, hogy egyre többen fedezzék fel a víz fontosságát és az egészségre gyakorolt erőteljes hatását. Olyan módszekről és eszközökről írok, amelyek szolgálatunkba állítják a víz természetes erejét.