A napi folyadékmennyiségünk elfogyasztására mi is lehetne kézenfekvőbb, mint a palackozott ásványvíz? Hiszen ott van, kéznél van, csak le kell kapni a polcról és már mehetünk is. Váltogathatjuk a kiszerelés méretét attól függően, épp melyik fér el a táskánkban. Ha elfogy, úgyis veszünk másikat. De belegondoltál már, mit okozunk mindezzel?
„Környezettudatos vagyok, és szelektíven gyűjtöm a szemetet, így a vizespalackkal sem okozok túl nagy kárt” – gondolhatnád, de sajnos nem így van. Nem csak azért, mert néha nem találsz szelektív szemetest – és valld be, olykor-olykor a sima kukába dobod – hanem azért is, mert már maga a palack előállítása is súlyosan károsítja a környezet egészségét.
Bár a műanyag palackok újrahasznosítása jót tesz a környezetünknek – hiszen nem a természetbe kerülnek ki az elhasznált flakonok -, ez csak kismértékben csökkenti a kárt, amit az előállításuk okoz. Tudtad, hogy a palackozott víz ára 90%-ban csak az üveg előállításának költségeit tartalmazza? Egyetlen PET-palackhoz ¼ palack olajra van szükség.
A gyártás során évente 2.5 millió tonna szén-dioxid kerül a levegőbe és egy évnyi palackod gyártásához 17 millió hordónyi olajat használnak fel. Ez az olajmennyiség elegendő lenne 190 000 háztartás ellátására, vagy ahhoz, hogy 1.3 millió autó békésen járhasson az utakon.
A legyártott PET palackoknak csak egy töredékét hasznosítják újra az olyan elszánt környezetvédők, mint te is vagy. A nagy többség azonban sajnos egészen máshogy gondolkozik: a statisztikák szerint [B1] 38 milliárd palack, tehát közel 2 millió tonnányi műanyag landol elhagyott szántóföldeken, erdőkben, mezőkön. A gyárak pedig ugyanúgy gyártják őket végeláthatatlanul – mert van rá kereslet. Ezzel csak a természetben eldobott plasztik hulladék számát növelik évről évre. Az elmúlt években közel 1.1 millió tengeri élőlény halálát okoztuk ezzel a pazarlással.
Bár a műanyag kulacs használata mellett sok kényelmi érv szól (könnyű, egyszerű nyitni-zárni, tisztítani, tárolni), sokkal több környezetvédelmi szempont szól ellene. Nem elég, hogy műanyag szagú és -ízű, tartalmazhat BPA-t, ami káros az emberi szervezetre, és nem újrahasznosítható egyáltalán. Sokkal jobbat teszel a környezetednek, ha inkább lecseréled valami másra – és erre szerencsére rögtön 3 alternatívánk is van:
Egyetlen palack ásványvíz nem tűnik soknak, de ha belegondolsz, hogyan készül, mennyi ideig használjuk és hol végzi, rájössz, hogy sokkal több időbe telik legyártani, és több időt tölt el a természetben, folyamatosan károsítva azt, mint amennyi ideig egyáltalán használjuk.
Elég egy kis apróságon változtatnod. Palackozott víz helyet tisztított vizet inni[B2] a saját, BPA-mentes kulacsodból, felszedni pár szemetet, [B3] és máris kisemlősök, madarak, halak millióinak teheted szemétmentessé az életét. Sőt, te is egészségesebb leszel, ha kevesebb mikroműanyag [B4] és BPA kerül a szervezetedbe!
Ezért megéri, ugye?
meta: Tudod, mi történik egy PET palackkal, mielőtt leveszed a polcról és megiszod belőle a vizet? Tudod, mi fog vele történni az után? Elgondolkodtál már azon, mik a vizes palack előállításának mellékhatásai? Mi utánajártunk, és neked is eláruljuk!
Csak olyan cikkeket küldünk neked, amik érdekelni fognak. Max heti 1 alkalommal.
Címkék : mikroműanyag, környezetszennyezés, környezettudatosság
Sebők Atilla vagyok, 2007 óta segítek ügyfeleimnek abban, hogy egészségesebb, kényelmesebb életet éljenek a megfelelő vízkezelő rendszerek használatával. Azon dolgozom, hogy egyre többen fedezzék fel a víz fontosságát és az egészségre gyakorolt erőteljes hatását. Olyan módszekről és eszközökről írok, amelyek szolgálatunkba állítják a víz természetes erejét.